Information vedrørende udsættelse af generalforsamlingen

Bestyrelsen i Vendsyssel Fodbolddommerklub har besluttet at udsætte generalforsamlingen 2021 på ubestemt tid.

Generalforsamlingen udsættes, da det ikke er forsvarligt at gennemføre denne på sædvanlig vis grundet den nuværende Corona situation. Bestyrelsen anser den nuværende situation som værende force majeur, hvorfor vi mener, at generalforsamlingen skal udsættes trods klubbens vedtægter siger, at denne skal afholdes senest 15. februar 2021. Endvidere har DIF i løbet af ugen meldt ud, at det anbefales ikke at afholde generalforsamlinger mv. i den kommende tid og tidligst 1. marts. DIF understreger i deres udmelding, at udsættelse af en generalforsamling er nødret i denne usædvanlige situation, hvorfor det er nødvendigt at trodse klubbens vedtægter, da disse ikke tager højde for denne situation. 

Bestyrelsen vil sørge for at informere, så snart der er nyt i forhold til afvikling af generalforsamlingen.

Afslutningsvis vil bestyrelsen på forhånd takke for forståelsen i denne svære situation samt opfordre medlemmerne til at passe på sig selv og deres nærmeste.

På bestyrelsens vegne

Michael Kristensen